10 Ağustos 2011 Çarşamba

" Opus Dei " ve " There be Dragons " filmi .....

Ve yine seyredip ardından beni araştırmalara iten ikinci filme geliyorum. Aslında filmi alıp elime baktığımda saçma sapan bir film diye düşünmüştüm, ama film ayırt etmediğim için seyredeyim dedim ve açıkçası mıhlanıp kaldım filme.

Neden mıhlanıp kaldığımı anlatacağım.

Filmin adı There be Dragons, türkçeye Devlerin Günahı diye çevrilmiş, bir İspanyol filmi.   Wes Bentley, Charlie Cox ve Olga Kurylenko oynuyor.Filmin konusu kısaca şöyle;

Londra’lı gazeteci Robert Torres (Dougray Scott) 1982 yılında İspanya’yı ziyaret ettiğinde Katolik bir grup olan Opus Dei’ye ait bir kitap hakkında araştırma yapmaktadır. Robert araştırmasının bilgilerini aldığı babası Manolo Torres (Wes Bentley) ile konuşurken acılı bir hikayenin kahramanları ile tanışır. Manolo’yu Opus Dei’ye bağlayan kaynak grubun kurucusu Josemaría Escrivá (Charlie Cox)’dır. Hikaye yirminci yüzyılın başlarında iki çocukluk arkadaşı olan Manolo and Josemaría’nın hayatlarının yollarının ayrılması ile başlamıştır.Josemaría’nın sevgi dolu ailesi trajik bir şekilde ölünce kilise tarafından yetiştirilir ve vizyon sahibi genç bir papaz olur. Manolo ise soğuk karakterli zengin bir endüstri devinin oğludur. 


İspanya’nın iç savaş ile ikiye bölündüğü günlerde Manolo Nasyonalistler ile birlik olur ve Cumhuriyetçilerin içine bir ajan olarak sızar. 


Ajanlık yaptığı bu iki taraflı hayatında genç ve güzel bir Macar olan İldiko’ya (Olga Kurylenko) duyduğu derin aşk ve kıskançlık herşeyi daha da karmaşık hale getirecektir. İldiko ise cumhuriyetçilerin cesur lideri Oriol (Rodrigo Santoro) ile aşk yaşamaktadır. Bu sırada Madrid’de bir yerlerde genç rahip Josemaria bir grup katolk idealist genci bir araya getirmiştir.


Benim mıhlanıp kaldığım nokta ise filmde adı geçen OPUS DEI. Bi rçok filmde ve Dan Brown'un romanlarında sıkça duyduğumuz bir örgüt. Hani şu kendine eziyet edenler, işkence edenlerin örgütü gibi. Opus Dei lafının da nereden geldiğini ve nasıl kurulduğunu izliyorsunuz.

Bu açıkçası bir tarihin nasıl kurulduğunu gösteriyor, peki Opus Dei neyi savunuyor? İşte burada işler biraz karışıyor çünkü işin içinde Vatikan var, Papalık var ve bazı ülkeler bu Opus Dei'yi terörist olarak görüyor, teröre destek verdiğini ve din için yapmayacakları hiç bir şeyin olmayacağını savunuyor. Bununla birlikte kanıtlanmış hiç bir şey yok.

Anımsadınız mı dan Brown'un romanlarından Opus Dei'yi, işte filmde bu örgütü kuran papaz Josemaria Escrivia'nın hayatını da görüyorsunuz.

Ben çok beğendim bu filmi, elinize geçerse seyredin derim, oyuncu seçimleri ve çekimleri de çok güzel. İyi seyirler.

Sevgilerimle,
Haluk
10.08.2011 14:00